Přečtěte si...

Jarní péče o trávníky

Velmi prospěšná je tzv. vertikutace, čili mechanické pročištění a provzdušnění trávníkového porostu. Příslušným strojem - vertikutátorem (podobný sekačce) - se účinně odstraní odumřelé části rostlin, některé plevele, mech a současně se provzdušní vrchní udusaná vrstva zeminy u kořínků. Vertikutace se provádí časně zjara, ale až je porost pěkně proschlý. Žádné ruční vyhrabávání vertikutaci nenahradí. Vertikutátory lze samozřejmě koupit, ale též zapůjčit, což je možná výhodnější, protože se vertikutace provádí 1-2x/rok (jaro a časný podzim). Vertikutátory volte raději silnější s ocelovými noži, nikoliv dráty (ty jsou málo účinné). Vydrásaná stařina se z porostu musí odstranit. Po vertikutaci si budete myslet, že je Váš trávník definitivně zničený, ale věřte - opak je pravdou.

Pokud chcete mít trávník hezky hustý, musíte ho pravidelně přihnojovat. Jarní startovací dávka je nejdůležitější a může se udělat už na poslední sníh. Sortiment hnojiv je široký - od univerzálních (NPK, Cererit), po speciální (Hnojivo na trávník) a dlouhopůsobící (Multigreen, Sportgreen). Pokud je sucho, nezapomeňte zalévat.

Na mech můžete použít Mech-stop. Mech po odumření (zčernání) vyhrabte. Vyskytuje se hlavně v prořídlých, málo hnojených trávnících.

Vadí-li Vám v trávníku plevele, dají se při správném použití spolehlivě zničit příslušnými herbicidy (Bofix, Dicotex, Staran, Lontrel). Účinným pomocníkem je i Travin, který obsahuje současně hnojivo i herbicid. Působí dlouhodobě 2-3 měsíce a průběžně tak brání růstu a vzcházení plevelů.

—————

Jarní ošetření ovocných dřevin

Základním ošetřením je řez. Odstraníme přestárlé, nemocné či poškozené větve, přehoustlé koruny prosvětlíme a zakrátíme. Nezapomeňte všechny rány pečlivě zamáznout štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. Je to velmi důležité, ale bohužel často opomíjené. Zamezí se tím zbytečnému úniku mízy a vstupu infekcí do dřeva.

Již v únoru můžeme provádět řez vinné révy, angreštu, rybízu, maliníku a ostružiníku. S ostatními dřevinami počkáme, až pominou mrazy. Naposledy řežeme meruňky a broskvoně, a to v době kvetení. Hlubší řez starších meruněk provádíme až po sklizni. Rovněž ořešáky řežeme později, a to v červnu, kdy mají nejméně mízy.

Pokud si na řez ovocných dřevin netroufáte, nevěšte hlavu, postupně to zvládnete. Snažte se poradit s někým, kdo tomu rozumí, a rozhodně si pořiďte nějakou příručku, do které můžete kdykoliv nahlédnout. Řez ovocných dřevin není jednoduchý, ale je velmi důležitý a po výsadbě mladých stromků se s ním nesmí otálet.

Co se týče chemické ochrany proti chorobám a škůdcům, koncem února či začátkem března ošetříme všechny ovocné dřeviny preventivním postřikem proti houbovým chorobám (Kuprikol, Champion). Důležité je, aby pupeny byly ještě uzavřené. Ve fázi rašení pupenů "na myší ouško" aplikujeme postřik proti přezimujícím škůdcům (Oleoekol, Rock Effect). Zde je důležité zvolit slunečný a teplý den, aby postřik zasáhl vylezlé škůdce.

—————

Kadeřavost broskvoní

Základní ošetření je v době nalévání pupenů (únor, začátek března), kdy pupeny ještě nejsou narašené. První postřik tedy volíme radějí dříve nežli později (Kuprikol, Champion). Druhý postřik provedeme za 2-3 týdny. Použijeme přípravek Syllit.

—————


Prodejní doba

 

březen - listopad  

Po 8 - 18
Út 8 - 18
St 8 - 18
Čt 8 - 18
8 - 18
So 8 - 12
Ne -

 


Kontakt

Ing. Jarmila Semrádová

Kovalovice 158
664 06

IČ: 48485667


Tel.: 702 899 778


Odhady a oceňování nemovitostí

Ing. Radko Semrád


soudní znalec v oboru ekonomika a stavebnictví

664 06 Kovalovice 158

tel.: 604 293 279

 r.semrad@seznam.cz